A színek mindenhol ott vannak, körülvesznek minket, észrevétlenül hatást gyakorolnak ránk. A színekről mindenkinek megvan a véleménye. Mindenki számára vannak kedveltebbek, olyanok, amikben el tudjuk magunkat képzelni és olyanok, amiket sosem vennénk magunkra. Egyszóval a színek megkerülhetetlenek a világunkban, így tehát érdemes velük foglalkozni és kideríteni mit üzennek, mire használhatjuk őket és hogyan fordíthatjuk őket a javunkra a siker érdekében. Tudd meg, milyen egy színtanácsadás nálam!

Színtanácsadás: a harmonikus megjelenés kulcsa
A színtanácsadás arról szól, hogy kinek mely színárnyalatok állnak a legjobban a természetes bőrszín, szemszín és hajszín alapján. Ez a tudás fontos és hasznos, amennyiben harmonikus megjelenést szeretnénk elérni, ugyanis ez által fiatalosabbnak, üdébbnek, ragyogóbbnak tűnhetünk. Ki ne szeretné a legjobb formáját mutatni, ha ez néhány egyszerű szabály betartásával megvalósítható? De honnan is jön ez az egész? Mikor kezdődött és milyen céllal?
A színtanácsadás kezdete
A CMB-t vagyis a Color Me Beautiful szervezetet Carole Jackson alapította 1980-ban az USA-ban. Ennek a szervezetnek a műhelyéből indult el az a mozgalom, ami hatalmas változást hozott nők ezreinek életében. A szervezet egyéni színelemzést, stílustervezést, ruhatárépítést kínált, hangsúlyozta a megjelenés és az ápolt külső fontosságát, illetve tanácsokat adott sminkelés, bőrápolás, ruhavásárlás és a divat terén. A legkülönbözőbb korú és életstílusú nőknek nyújtott elméleti és gyakorlati tudást, hogy a legtöbbet hozhassák ki magukból. Célkitűzéseik közé tartozott, hogy életkorra, súlyra, magasságra, alkatra való tekintet nélkül a tükörbe nézve minden nő a legjobb önmagát lássa, ne a hibákra koncentráljon, hanem szeresse önmagát.
A szervezet kozmetikai szakértőkkel, divatszakértőkkel, személyiségfejlesztő és kommunikációs tanácsadókkal együttműködve kidolgozta azokat a módszereket, amelyekkel minden nő saját maga képes tenni azért, hogy kialakítsa életéhez és személyiségéhez illeszkedő egyéni stílusát. Ennek elengedhetetlen része megismerni saját színpalettánkat, mely egymással jól kombinálható színekből áll, amik nem csak tökéletesen illeszkednek saját természetes színeinkhez, hanem lényegesen megkönnyítik és leegyszerűsítik a ruhavásárlást.
A 4 fő évszaktípus
A színtanácsadás egy olyan módszer, melynek segítségével megtudhatjuk melyik színtípusba, szemléletesebb nevén, évszaktípusba tartozunk. A négy fő típus a tél, a tavasz, a nyár és az ősz. Ez a négy típus további altípusokra bontható, melyek az egymással való keveredésekből alakulnak ki. Így összesen 12 típust különböztetünk meg. Ez az ismeret nem az aktuális trendszínek hordására bíztat, hanem arra, hogy képesek legyünk szelektálni, kiválasztani a számunkra megfelelő színeket, és az előnyteleneket a boltban hagyjuk. A színek szabályainak ismeretében nem veszünk meg olyan ruhákat, amiknek ugyan tetszik a színe, de utána valamiért mégsem hordjuk őket. Tehát mindezzel időt és pénzt is spórolhatunk.
A színtanácsadás tökéletes azok számára, akik útmutatást szeretnének, egyfajta irányvonalat, amihez igazodhatnak, ami alapján rendszert alakíthatnak ki stílusukban, megjelenésükben. Ha valaki elszánta magát, hogy a változás felé vezető útra lépjen, ennek tökéletes első állomása egy színtanácsadó felkeresése, aki megfelelő mennyiségű és sokféle színárnyalatú kendők segítségével megállapítja, hogy kinek mi az évszaktípusa, s annak megfelelően milyen színekben ragyog a leginkább! De hogy is zajlik egy ilyen tanácsadás? Mik a lépései? Mire kell számítanod? Ezeket most mind megtudhatod! Nézzük sorban, hogyan zajlik nálam egy egyéni színtanácsadás:
A színtanácsadás legfontosabb tényezői
1. Természetes fény
Az első és legfontosabb tényező a természetes fény! Mivel természetes színeink alapján határozható meg az évszaktípusunk, ezért a bőr-, szem- és hajszínt a maguk természetes valójában kell látnunk. Sem a tűző napsütés, sem az árnyék nem megfelelő. Nyáron délután vagy kora este még elegendő lehet a természetes fény mennyisége, télen viszont csak napközben tapasztalható ugyanez a körülmény. Ha mégis kevesebb fénnyel kell beérnünk, akkor viszont semleges, fehér fényű lámpát kell használnunk, de ebben az esetben nagyon körültekintően kell eljárni.
2. A ruha és a haj letakarása
A színtesztelés során a ruhát és a hajat le kell takarni. Mivel a te természetes színeid alapján végezzük a tesztelést, ezért értelemszerűen ezeket a színeket kell látnunk és figyelembe vennünk és ezt bizony könnyen megzavarhatja egy rosszul megválasztott hajszín vagy ruhaszín.
3. Smink
Ahogy az arc körüli színek bezavarhatnak, úgy az arcra kent színek is abszolút téves irányba vihetik el a végeredményt. Pontosan tudom, hogy egyesek számára lehetetlen küldetés smink nélkül mutatkozni, mégis fontos, hogy megtegyük ezt a lépést. Akár az is megoldható, hogy a helyszínre érkezve, konkrétan a tesztelés előtt mosd le az arcodat, majd a tesztelés végeztével újra kisminkelheted magad.
4. Ékszerek
Az ékszerek esetében is ugyanaz a helyzet, mint a hajszínnél, a ruhák színénél és a sminknél. Ha ezek az arc közelében vannak és hatással vannak a színérzékelésünkre, akkor a tanácsadás idejére le kell őket venni.
5. Értsük meg a végeredményt!
Sokkal könnyebb azonosulni az évszaktípusunkkal és elfogadni azt, ha ismerjük a miérteket. Személy szerint én fontosnak tartom, hogy ne csak én lássam a lényeget, hanem te is, ezért a tesztelés előtt részletesen elmagyarázom, hogy mikor mire kell figyelni, mit kell észrevenni. Így te magad is meggyőződhetsz az elhangzottakról, azt nem elhinned kell, hanem tapasztalni tudod.
6. Ne azt nézd, mi tetszik!
Véleményem szerint a legnehezebb feladat az, hogy ne azt nézzük, hogy mi tetszik, hanem, hogy mi áll jól. A kettő között ugyanis ég és föld lehet a különbség. Vannak, akik ösztönösen érzik, miben mutatnak a legjobban, mások számára viszont ez kihívást jelent. Ebben az esetben hagyatkozz a tanácsadóra. Sokan gondolhatják, hogy ez az egész szubjektív dolog, de ez téves elképzelés, ugyanis ez a színek harmóniájáról szól, ami puszta fizika.
7. Alapszínek
Sokszor találkoztam már azzal a megjegyzéssel, hogy „neki jól áll a piros” vagy „neki a sárga nem a színe”. Na de melyik árnyalat? Kérdezem én. Ha pirosról beszélünk, akkor gondolhatunk a tűzpirosra, a narancsos pirosra, a meggypirosra vagy a piros rózsaszínes árnyalataira is. Ha sárgáról beszélünk, akkor gondolhatunk napsárgára, pasztell sárgára, mustársárgára vagy neonsárgára is. A színtanácsadáson sosem egy konkrét színről beszélünk, hanem annak árnyalatairól. Ez azt jelenti, hogy minden alapszín főbb árnyalatain megyünk végig, hogy megtaláljuk azt, ami a legjobban áll. Minden színből meg lehet találni azt az árnyalatot, ami beleillik a palettába.
8. Idő
A színtesztelésre minden esetben elegendő időt kell szánni, mely minimum félóra, de akár két óra is lehet. Előfordul, hogy valaki nem egyszerű eset, például ha hideg és meleg alaptípus keveredéséről van szó, de van, akiről szinte ránézésre látni lehet, melyik évszakhoz tartozik. Ha elsőre nem egyértelmű a kép, akkor egy-egy alapszín árnyalatain többször is végig kell menni, hogy alaposan meggyőződjünk az eredményről.
9. Kiegészítők
Mivel a teszteléshez használt kendők nem fedik le világunk összes árnyalatát, ezért érdemes a színeket ruhákon vagy egyéb kiegészítőkön is megfigyelni. A színkártya remek támpontot nyújt az eligazodáshoz, de szükség lehet további segítségre is, ezért hozzám bátran elhozhatod néhány kedvenc ruhádat, hogy együtt elemezzük őket.
10. Kérdések
Akárcsak más témakörökben, itt is felmerülhetnek kérdések, bármilyen alaposak is vagyunk. Ezért elengedhetetlenül fontos, hogy ezek megválaszolására időt szánjunk. Nálam alapszabály, hogy ezekre mindig maradjon elegendő idő, senki ne távozzon a tanácsadásról fel nem tett kérdésekkel!
Színtanácsadás, mint segítség
Most, hogy a lista végére értünk fontosnak tartom újra megjegyezni, hogy a színek esetében a fizika szabályai játszanak szerepet. Vagyis konkrét, szabályszerű, objektív dolgokat kell figyelembe vennünk a tesztelés során, hogy sikeres legyen a tanácsadás, de tartsuk észben, hogy mindez csak iránymutatás. Attól, hogy valaki tisztában van a számára előnyös színekkel, de képtelen azokkal azonosulni, attól nem fog jobban kinézni, hiszen a kisugárzás az, ami a legtöbbet mondja el rólunk. Többet ér, ha valaki imád egy színt és abban jár és le se vakarhatja a mosolyt az arcáról, mint hogy ha a neki illő színeket hordja, de abban nem érzi jól magát. Ne érezzük kényszernek ezt a tudást, hanem használjuk a nekünk megfelelő mértékben. Az élet egy játék, érezzük benne jól magunkat!
Ha érdekel a színtanácsadás, akkor gyere el egy egyéni alkalomra, hogy megtudd, te melyik évszaktípusba tartozol! Szeretettel várlak! 🙂