• Skip to primary navigation
  • Skip to main content
Színtolmáncs

Színtolmács

Rebecsák Anita, személyi stylist, személyre szabott stílustanácsadás.

  • Rólam
  • Szolgáltatások
    • Színtanácsadás
    • Stílustanácsadás
    • Gardróbrendezés
    • Közös vásárlás stylisttal
    • Munkahelyi öltözködés
    • Öltözködési tanácsadás online
  • Blog
  • Kapcsolat

Gardrób ötletek: 10 tipp az átláthatóságtól a gyors felöltözésig

2019. április 23. By Rebecsák Anita Leave a Comment

Gardrób ötletek, hogy a reggeled ne kihívás legyen, hanem szórakozás!

Te napi hány percet töltesz a szekrényed előtt válogatva, mielőtt kitalálod, hogy mit vegyél fel? Mennyire rendezett a szekrényed? Mindenki szeretne olyan gardróbot, ami átlátható, könnyű benne eligazodni és hozzásegít a gyors reggeli felöltözéshez, nem pedig megnehezíti azt. És ráadásul még bele nézni is kellemes, mert a rend szemet gyönyörködtető. Ne gondold, hogy ehhez méregdrága szekrényrendszerre van szükséged, ez egy egyszerű ruhásszekrényből is kihozható. Gardrób ötletek: 10 tipp, hogy neked is könnyebb legyen a dolgod!

1. A világos szekrény

Ez a pont kicsit kilóg a gardrób ötletek sorából, de még most az elején fontosnak tartom megemlíteni, hogy te elkerülhesd azt, amit én a saját rossz tapasztalataim útján tanultam meg. Ez a pont ugyanis magára a gardróbra vonatkozik, nem annak tartalmára. Ha esetleg szekrényvásárlás előtt állsz, azt tanácsolom, hogy mindenképpen világos színűt válassz! Ez nagyon egyszerűnek tűnik, de pont olyannyira kulcsfontosságú!

világos szekrény

Nekem már több mint öt éve van fekete szekrényem! Sajnos nem az én választásom volt, nemsokára ez meg is változik, már alig várom! 🙂 Szóval egy életre eldöntöttem, hogy ilyet soha többé!

gardrób ötletek szekrény

Nem csak a por látszik meg rajta és benne napi szinten, hanem egy fekete szekrényben a fekete bugyik, zoknik, de nem csak azok, hanem egy nagyobb ruhadarab is egészen könnyen eltűnhet! Előfordult már veled, hogy reggel, a félhomályban egy fekete ruhadarabot próbáltál megkeresni egy fekete szekrény polcain…? Garantáltan lehetetlen küldetés!

2. Rendezd újra szezononként!

Ha kicsi a helyed, de viszonylag sok a ruhád, akkor bizony jobban jársz, ha szezononként váltogatod és cseréled őket. A téli ruhák általában nagyobb helyet foglalnak, a nyáriak kevesebbet, illetve a kettő között átfedés is lehet, de mégis jobban el fogsz férni, ha kicsit messzebbre rakod azokat a darabokat, amiket egy-egy szezonban biztosan nem fogsz felvenni. A legjobb egy nagyobb dobozt rendszeresíteni, vagy pedig egy cipzáras ágy alatti tárolót vásárolni, amelyben nem porosodnak a ruhák.

3. Legyen minden látható elsőre!

Legyen az akár ruha, öv vagy sál, akkor tudsz reggel egy szettet átgondolni, ha minden látható elsőre. Vagy legalább másodikra 🙂 Ezért legyen minden szem előtt, ne legyen semmi eldugva, hátul vagy takarásban, ne kelljen semmit keresgélni. Az is jó megoldás, (amennyiben például egy fiókban vagy egy polcon több sorban tárolod a ruháidat és elegendő helyed is van) hogy minden ruhádat a szekrényben tartod, de elől vannak az aktuális szezonra valók, hátul pedig az épp nem használatosak.

Ugyanez a szabály vonatkozik az ékszerekre is. Saját tapasztalat, hogy ugyan rengeteg ékszerem van, de ha nincsenek szem előtt, akkor egyszerűen megfeledkezem róluk és sokkal ritkábban hordom őket. Pedig szeretem őket! De a reggeli készülés már csak ilyen, nem mindig jut minden eszébe az embernek. Arról ne is beszéljünk, ha a hosszú nyakláncok össze vannak gabalyodva… Ékszertárolás szempontjából nekem eddig kétféle megoldás vált be: az egyik a falra akasztott parafatábla, a másik pedig a fiókos megoldás, ami olyan, mint egy ékszerboltban. Csak ne felejtsük el kihúzni a fiókot 🙂

4. Kisebb és nagyobb dolgok külön-külön!

A vállfán tárolt vastag kötött pulcsik között észrevétlenül megbújhat egy-egy vékonyabb ing vagy póló, ezért érdemes ezeket egy kicsit elszeparálni. Ez vonatkozhat a hajtogatott ruhákra is. Egy ruhastócban nem mindig látható minden és hajlamosak vagyunk azt felvenni, ami a legjobban látszik, vagy ami felül van. Így előfordulhat, hogy valami egyáltalán nem kerül majd sorra. Ezért tedd a kisebb és nagyobb ruhákat külön, vagy tedd őket sorrendbe. Tudd, hogy mit hol találsz!

5. Típus vagy funkció szerint külön!

Az előző pontot továbbgondolva tárolhatod egymástól elkülönítve a pólókat, az ingeket, a topokat, a vastag pántos felsőket, a bebújós felsőket, a cipzáros felsőket, azokat a felsőket, ami alá alsó kell… stb. Ezt pedig még tovább fokozhatod azzal, hogy külön teszed az otthoni, a kimenős és a munkába járós ruhákat. Ennek már csak a képzelet szabhat határt! Döntsd el te, neked mi válik be a legjobban! A legfontosabb a rendszer!

6. A megfelelő ruhákat a megfelelő vállfára!

Tapasztaltad már bizonyos anyagtípusoknál, hogy teljesen más a fogásuk, tapintásuk vizesen és szárazon? Vannak olyan anyagok, amik nedvesen merevek és kellemetlen tapintásúak, szárazon viszont nagyon finom puhák és lengék. Nos, ezek esetében számítani kell arra, hogy a száradás hatással lesz a formájukra. Hajlamosak pont úgy megszáradni, ahogy a vállfára rátapadtak. Ha egy vállfa nem egyezik pontosan a te vállméreteddel, hanem mondjuk kicsit nagyobb, akkor száradás után a ruhát felvéve a ruha válla alatt oldalt egy puklit fogsz találni. Ha pedig kisebb a vállfa, akkor konkrétan a vállon lesz ez a pukli. Én úgy szoktam ezt hívni, hogy füle nő a felsőnek. Tehát, ha a felsőt így szárítod, akkor érdemes odafigyelni a vállfa szélességére és vastagságára, vagy pedig fektetve, kiterítve szárítani. Majd pedig a tárolásnál is figyelj a vállfa nagyságára, mert ott még ugyanúgy kinyúlhat a ruhád és ez vasalással sem teljesen korrigálható. Ha reggel veszed észre ezt a kis szépséghibát, valószínűleg másik felsőt kell választanod.

7. Elosztódobozok!

A gardrób ötletek közül talán ez a legegyszerűbben megvalósítható és legkönnyebben fenntartható tipp: a fiókokba és a polcokra vásárolj tároló dobozokat. Nem keverednek össze többé a különböző kisebb ruhadarabok, tudod, mit hol keress, és ha egy-egy dobozon belül nincs is rend, akkor is tudhatod, hogy a fiók melyik részében mit találsz. Minél kisebbek a dobozok, annál rendszerezettebb lesz a szekrény. Csak a fiók nagyságától, a dobozok mennyiségétől és méretétől és a te kedvedtől függ, hogyan variálod őket. Ilyen dobozokkal minden nagyobb lakásfelszerelés boltban találkozhatsz (Jysk, Ikea), és ezeknek a mérete össze van hangolva a fiókok méretével, de azért érdemes lemérni őket, mielőtt beszerzel néhányat. Vagy ha nem akarsz erre pénzt költeni, akkor használj cipős (vagy ahhoz hasonló méretű) dobozokat, a végeredmény ugyanolyan rendezettség lesz!

doboz
Elosztódobozok a szekrényben(ikea.hu)
gardrób ötletek doboz fiók
Elosztódoboz a fiókban (ikea.hu)

8. KonMari hajtogatás!

Hallottál már Marie Kondo-ról? Ő egy japán nemzetiségű rendrakási tanácsadó, akinek nemcsak négy könyve kelt el több millió példányban, hanem már a Netflixen is saját sorozatot kapott.

gardrób ötletek netflix
Tidying up with Marie Kondo (youtube.com)

Ő találta ki azt a folyamatot, amely segít a lakás rendbetételében és a rend megőrzésében. Ezt KonMari módszernek nevezte el. Ennek lényege, hogy kategóriánként kell összegyűjteni a rendszerezni kívánt tárgyakat, majd ezeket úgy kell kiszelektálni, hogy csak az maradjon meg, ami örömet okoz. A ruhák esetében egy olyan hajtogatási technikát talált ki, amelyről nem kevesebbet állít, mint hogy ez forradalmasítja a ruhát rendszerezését és tárolását. Én személy szerint nem vagyok a hajtogatás híve, sokkal jobban szeretem a vállfás megoldást, de ha hely szűkében vagy, akkor nagyon praktikus lehet ez a módszer. A könyv címe Rend a lelke mindennek, melyben minden egyes ruhadarab hajtogatásához és tárolásához részletes leírást és képeket találsz. Ez is azt segíti elő, hogy átláthatóbb és szebb legyen a szekrényed. Megéri kipróbálni!

marie kondo
Marie Kondo hajtogatás közben (people.com)

9. Vasalás!

Ha van olyan ruhád, ami gyűrődve szárad vagy olyan az anyaga, hogy mindenképpen vasalni kell, akkor ezek vasalva kerüljenek a szekrénybe! Semmi sem rosszabb annál, mint hogy reggel kikászálódva az ágyból kitalálod, hogy mihez lenne aznap kedved, majd rájössz, hogy nincs kivasalva… Ha olyan vagy, mint én, akkor jó esély van rá, hogy ennek nem fogsz nekilátni reggel… 🙂 Ezért inkább választasz valami mást. Ennek kiküszöbölésére már mosás után vedd rá magad a vasalásra és úgy tedd a ruhát a szekrénybe.

10. Tárold szettekben!

A gardrób ötletek közül ez az én kedvencem! Előző este gondold át a napodat, és találd ki, mit szeretnél másnap felvenni. Ezzel a reggeli gondolkodást teljes mértékben elkerülheted. A vállfára tegyél rá minden egyes ruhadarabot fordított sorrendben ahhoz képest, ahogyan reggel ezeket magadra fogod venni. Ehhez manapság rengetegféle vállfa áll rendelkezésre. Egyetlen vállfán találhatsz nadrágtartó rudat, csipeszt vagy akasztót a szoknyához, a vállfa nyakára pedig felakaszthatod a melltartót, a bugyit, a kendőt, a nyakláncot, stb. Ha ezt túlzsúfoltnak érzed, akkor használj két vállfát. Akár egész hétre is összeállíthatod így a szetteket. Persze előfordulhat, hogy amit este kitaláltunk, ahhoz reggel már nincs kedvünk. Nos, erre nincs recept 🙂

Ha te is szeretnél rendezett és átlátható gardróbot, amiből öröm az öltözködés, akkor válaszd a Gardróbrendezés szolgáltatásomat, melyet a ruhaszelektálás nélkül önmagában is igénybe vehetsz!

Filed Under: Gardróbrendezés Tagged With: gardróbötletek

Reader Interactions

Vélemény, hozzászólás? Kilépés a válaszból

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Vedd fel velem a kapcsolatot

Színtolmács

2019 © Színtolmács · Színtanácsadás · Stílustanácsadás · Honlapkészítés: Prémium Honlap

Sütiket gyűjtünk. Miért?